Istoricul Parohiei Bejan

Istorie Ianuarie 15, 2013

Parohia Acoperământul Maicii Domnului -cartier Bejan, Iaşi s-a înfiinţat prin Decizia mitropolitană 401 în data de 27.06.2011, în urma dării în folosinţă gratuită de către Consiliul Local al Municipiului Iaşi a unei suprafeţe de 1500 mp, Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei, pentru construcţia unei biserici în zona respectivă , prin HCL 107/28.03.2011.

Ea cuprinde un număr de 256 familii ortodoxe şi este situată la baza dealului Galata, în zona Ştrandului Municipal Iaşi.

În perioada martie-decembrie 2012 s-a construit casa praznicală care va deservi ca locaş de cult până la terminarea construcţiei bisericii ce se va face în imediata apropiere a acesteia.

Cartierul Bejan este un cartier de case, locuitorii acestuia fiind, în cea mai mare parte, într-o stare materială precară . Activităţile din parohie s-au limitat în anul 2012 la organizarea şantierului şi executarea construcţiei clădirii praznicarului în care se doreşte începerea slujbelor religioase la începutul anului 2013.